Dane w BIK mogą nam ułatwić albo utrudnić życie. Wszystko zależy od tego, jaka jest nasza historia kredytowa. Pewnie wielu z Was zastanawia się, kto może uzyskać do nich dostęp i w jaki sposób. Spieszymy z odpowiedzią.

Kto ma dostęp do danych BIG?

Do danych z BIG mają dostęp przede wszystkim instytucje, które są do tego upoważnione, czyli prokuratura. Również Banki i SKOK-i, które współpracują z biurem na zasadzie wzajemności. Polega to na tym, że mogą one uzyskać informacje z biura na temat osoby, która stara się o kredyt, ale w zamian muszą regularnie informować BIK o zobowiązaniach swoich klientów. Poza tym do danych z BIK mogą mieć dostęp również firmy pozabankowe, które udzielają pożyczek. Jednak tylko wtedy, gdy wyrazimy na to zgodę. Zazwyczaj taki zapis znajdziemy w umowie o pożyczkę. Ostatnim podmiotem, który może uzyskać dane z BIK jesteśmy sami, ale tylko na nasz temat.

Jak uzyskać dane z BIK na swój temat?

Dane z BIK możemy uzyskać za darmo raz ma 6 miesięcy. Najłatwiej mają osoby, które mają konto w iPKO, Inteligo, Meritum Banku lub PBSbank, wówczas mogą pobrać dane za jego pośrednictwem. Pozostali mogą to zrobić odwiedzając Centrum Operacyjnej Obsługi Klientów BIK lub wysyłając pisemny wniosek. Mają też możliwość wypełnienia formularza na stronie internetowej. Warto wiedzieć, że poza nami i wymienionymi instytucjami, nikt inny nie może tego sprawdzić. Wyjątek stanowią przypadki, gdy wystawimy komuś notarialne upoważnienie. Inaczej nawet po naszej śmierci, spadkobierca może mieć z tym problem.